بهترین کلاس - آی ... مشتی ماشاالله ، آی .... حقه ای وا الله !!!
سلام

در بین اخبار امروز ،این خبر توجه ام را جلب کرد.قسمتی از خبر :

در ادامه جمشيد جم خواننده سرود "يار دبستاني من "، اين سرود را در جمع دانشجويان دانشگاه صنعتي اصفهان اجرا كرد و در خصوص اين شعر گفت: بنده اين شعر را براي شهادت دانشجويان در روز 13 آبان و 16 آذر سروده‌ام و اين شعر به هيچ گروه خاصي تعلق ندارد.

و این هم قسمتی از مصاحبه قبلی  ایشان با روزنامه جام جم:

با پیروزی انقلاب اسلامی اثر یار دبستانی که نتیجه افکار همان دوران بود را با کمک منصور تهرانی ( آهنگساز و شاعر) این ترانه حماسی و به یاد ماندنی را ارائه کردم .این اثر سال 58 آماده ،ولی سال 60 – 61 از طریق کاست منتشر شد و پس از شکل گیری مرکز موسیقی زیر نظر وزارت ارشاد ،  این ترانه فقط با صدای جمشید جم از رسانه ها به شنوندگانش معرفی شد نه با صدای دیگر .


ایشان که در ابتدا ادعای خوانندگی اثر را داشتند ، کم کم پا را فراتر گذاشته اند و خود را شاعر اثر هم معرفی می کنند.

و اما کمی واقعیت:

از فریاد تا ترور فیلمی است ساخته منصور تهرانی در سال 1359 .به استناد مصاحبه های(قبلی) آقای جم آقای تهرانی شاعر و آهنگساز سرود تیتراژ فیلم بوده اند. به هر حال مرحوم فریدون فروغی این اثر را اجرا می کند و این اجرا در فیلم استفاده می شود.

پس از چند روز اکران ، فیلم توقیف می شود.تهیه کننده که به فکر بازگشت سرمایه خود می باشد پیشنهاد می دهد موسیقی فیلم را منتشر کند ولی بعلت اینکه مرحوم فروغی آنرا خوانده است از طرف ارشاد موافقت نمی شود و در نتیجه آقایی به نام جمشید جم انتخاب می شود و این اجرای مجدد توسط ایشان به صورت کاست منتشر می شود.

هیچ سندی برای این ادعا که فریدون فروغی خواننده اصلی اثر بوده نیاز نیست. زیرا این فیلم فقط با صدای فریدون موجود است و اکران شده و هیچ نسخه ای با صدای آقای جم وجود ندارد.

فریدون روح بزرگی داشت و در زمان حیات (1329/11/09تا1380/07/13) مقابله ای با این ادعای شیادانه نکرد.

نسخه اصلی یار دبستانی با صدای فریدون فروغی که به صورت رسمی هیچ گاه منتشر نشد.

نوشتن مطلب عرض ارادتی است در حد بضاعت به همراه همیشگی تنهایی هایم فریدون فروغی.

(عنوان انتخاب شده از آهنگ حقه [مشتی ماشاالله] آلبوم آغازی نو [دو تا چشم سیاه])

+ نوشته شده در  چهارشنبه سیزدهم آبان ۱۳۸۸ساعت   توسط محمد علی صفدری  |